Najnowsze artykuły

Najtrudniejsze gry wszechczasów

Mówi się, że nie należy bać się trudności, bo są one nieodłączną częścią naszego życia. Ale czy to stwierdzenie odnosi się do gier?...

Czytaj Więcej

Recenzja konsoli PlayStation 5

Konsola do gier Playstation 5 ciągle bije rekordy popularności oraz cieszy się świetnymi opiniami. Największy konkurent tej konsoli - Xbox - może jedynie pozazdrościć tak wielkiej sprzedaży konsoli. W dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu recenzję konsoli PS5 zaczynając od projektu urządzenia, po system operacyjny, gry oraz świetnej jakości kontroler.

kontroler ps5 

Projekt

Zaczniemy po staremu, od wzornictwa - tutaj PlayStation 5 jest dość kontrowersyjne. Niektórzy zakochali się w nim od razu, a inni, wręcz przeciwnie, do dziś go krytykują. Osobiście nie byliśmy początkowo oczarowani wyglądem konsoli, ale z czasem zacząłem podziwiać tekstury, krzywizny i ogólnie materiały najwyższej jakości, z których wykonano urządzenie.

Kontrast bieli i czerni przyciąga wzrok, a diody LED podświetlające górne klapy nadają konsoli zdecydowanie futurystyczny wygląd. Za każdym razem, gdy na nią patrzymy, przypomina nam się, że to coś więcej niż tylko konsola - to ogromne przedsięwzięcie firmy Sony. Niezależnie od tego, czy konsola się podoba, czy nie, niesie ze sobą bardzo wyraźne przesłanie: ta maszyna powinna znaleźć się w centrum twojego systemu gier, ponieważ zasługuje na to, by ją dostrzec.

Ogólnie rzecz biorąc, jakość konsoli jest najwyższej klasy. Szczególnie białe panele boczne, na których od wewnątrz znajdują się symbole PlayStation. Niestety, błyszcząca czarna część, która zajmuje dużo miejsca od przodu do góry konsoli, jest jej najsłabszym ogniwem. Nie tylko wygląda to "tanio", ale też bardzo szybko przyciąga odciski palców i kurz. Co gorsza, strasznie łatwo się rysuje.

Konsola PlayStation 5 ma monstrualne rozmiary, więc znalezienie dla niej miejsca będzie dość trudne. W pozycji pionowej ma 38,8 cm wysokości, 8-11 cm grubości i 26 cm głębokości. Warto zwrócić uwagę, że wymiary te są podane bez dołączonej płyty bazowej, która zwiększa wymiary systemu o dodatkowe 2-8 cm. Ze względu na rozmiar konsoli trudno ją umieścić w tradycyjnym otoczeniu, ale gdzie jest wola, tam jest i wyjście.

Złącza

Jeśli chodzi o złącza, z przodu konsoli znajduje się jeden port USB-C 10Gb/s, jeden port USB-A 10Gb/s, napęd z przyciskiem wysuwania (oczywiście tylko w wersji z dyskiem) i przycisk zasilania; natomiast z tyłu konsoli są dwa porty USB-A 10Gb/s, port Ethernet, wyjście HDMI i port zasilania. Co więcej, PlayStation 5 obsługuje także Wi-Fi 6, co oznacza, że problemy z Wi-Fi, które kiedyś nękały PlayStation 4, zniknęły.

ps5

System operacyjny

Sony całkowicie zmieniło system operacyjny (OS) dla nowej konsoli, co jest zarówno dobre, jak i złe - przynajmniej na razie. Dobra wiadomość jest taka, że każdy, kto zna PlayStation 4, poczuje się na PlayStation 5 jak w domu - z wyjątkiem jednej lub dwóch istotnych różnic. Pod względem wizualnym jest oczywiste, że system operacyjny jest ewolucją tego, co było wcześniej. Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest ogólne wrażenie wizualne, jakie sprawia nowa konsola. Podświetlenie dowolnego z ostatnio używanych kafelków pozwala zobaczyć piękne tła i wyjątkowe dźwięki.

System operacyjny został wyraźnie zaprojektowany tak, aby gry były w centrum uwagi, i jest to bardzo pożądana zmiana. Aby wspomóc piękną oprawę wizualną, system operacyjny działa niezwykle szybko i zachwycająco płynnie, a dźwięki uzupełniają nowy wygląd.

Gry

Jeśli chodzi o gry, PlayStation 5 nie zawodzi, nawet w momencie premiery. Dzięki obsłudze obrazu w rozdzielczości 4K z szybkością do 120 klatek na sekundę (FPS) system jest w stanie bez problemu grać w najnowsze gry. Możemy potwierdzić, że granie w 60 klatkach na sekundę lub wyższych to niesamowita zmiana w stosunku do poprzedniej generacji (zwłaszcza jeśli masz monitor lub telewizor obsługujący wysoką częstotliwość odświeżania) i jest to zdecydowanie najlepszy dodatek do nowych konsol.

Zobacz też:  Najlepsze gry na PS5 w 2022 roku

ps5

Kontroler

Absolutnie najlepszym elementem systemu PlayStation 5 jest zupełnie nowy kontroler Dual Sense. Wszystko w nowym kontrolerze emanuje jakością. Konstrukcja jest zarówno estetyczna, jak i niezwykle wygodna - śmiem twierdzić, że jest nawet lepsza niż w przypadku kontrolerów do konsoli Xbox. Dzięki nowej wadze i wspaniałemu wzorowi PlayStation, który zapewnia przyczepność, urządzenie jest niezwykle przyjemne w dotyku. Posiada wszystkie funkcje Dual Shock 4, ale teraz z wbudowanym mikrofonem, haptycznym sprzężeniem zwrotnym i adaptacyjnymi wyzwalaczami.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz