Najnowsze artykuły

Najtrudniejsze gry wszechczasów

Mówi się, że nie należy bać się trudności, bo są one nieodłączną częścią naszego życia. Ale czy to stwierdzenie odnosi się do gier?...

Czytaj Więcej

PlayStation 5 vs Xbox Series X - co wybrać?

Czy wojny korporacyjne trwają nadal? Mimo że Playstation 5 i Xbox Series X zostały wydane już długi czas temu, debata na temat najlepszego systemu do gier wciąż trwa i to jest normalne. Rywalizacja między firmami Sony i Microsoft nie słabnie od czasu wprowadzenia konsol Xbox 360 i Playstation 3. Ten pierwszy wygrał dzięki bardziej przejrzystej architekturze sprzętowej i wszystko było oczywiste, ale w następnej generacji Playstation 4 stało się wielokrotnie potężniejsze od Xbox One, a rywalizacja konsolowa rozgorzała na nowo.

Jeśli Twoja biblioteka nie ogranicza się do gier Dota 2 i CS:GO, czeka Cię trudny wybór. Firmy Microsoft i Sony od lat rywalizują na rynku, a dziś zaprezentowały nam coś niesamowitego w pogoni za klientami. Ludzie dzielą się na dwa obozy: tych, którzy są zachwyceni wzornictwem, technologią i marketingiem firm, oraz tych, którzy mają pretensje do cen, obsługi i rozgrywki. Nie będziemy sprawdzać, która z nich ma rację, ale po prostu porównamy dwie najlepsze konsole do gier w 2022 roku - Playstation 5 i Xbox Series X.

xbox

Która firma zarobiła więcej pieniędzy?

Playstation wyprzedza Xboxa pod względem sprzedaży: kluczową rolę odegrały tu wydatki Sony na reklamę, które są trzykrotnie wyższe niż w przypadku Microsoftu. Tak więc w pierwszym dniu sprzedaży konsola Playstation 5 wyprzedziła Xbox Series X o dwa razy. Ale nie wszystko jest takie proste: podczas gdy Sony sprzedało ponad 2 miliony konsol, Xbox sprzedał milion urządzeń pierwszego dnia, co jest całkiem niezłym wynikiem jak na minimalną ilość reklam. Kampania PR Microsoftu oczywiście się nie powiodła.

Projekt konsoli - który lepszy?

Która konsola jest lepsza - Xbox Series X czy PlayStation 5? Pod względem stylistyki wygrywa zespół projektantów Playstation 5, ponieważ firma Sony stworzyła coś ciekawego, nietypowego, a nawet rewolucyjnego. Pierwsze zdjęcia przykładowej konsoli firmy Sony dosłownie rozsadziły Internet, wszyscy mówili o Playstation 5. Po prezentacji wiele osób wyraziło chęć zakupu tego oryginalnego urządzenia, które stanie się również modnym elementem wystroju domu. Jego projekt został opisany jako "ultranowoczesny": daje możliwość wyobrażenia sobie, jak technologia będzie wyglądała w przyszłości. A to oznacza tylko jedno: konsola Sony za kilka lat nadal będzie miała znaczenie. Jeśli chodzi o konsolę Xbox serii X, jej wygląd jest niebanalny i nie różni się szczególnie od poprzednich modeli firmy: twórcy postanowili zadziwić użytkowników funkcjami. W 2021 roku nie wystarczy to jednak, aby zadowolić wymagającego konsumenta.

xbox

Właściwości konsoli

Firma Sony zaprezentowała ulepszoną grafikę, która znacznie różni się od tej na konsoli Playstation 4. Zobaczymy tu, że system chłodzenia jest wreszcie bezgłośny, nowy gamepad Dual Sense wytwarza przyjemne wibracje, a konsola mieści 825 GB pamięci. Xbox serii X ma 1 TB wbudowanej pamięci masowej, którą można rozszerzyć za pomocą dedykowanych dodatkowych kart pamięci - co czyni go najpotężniejszą i najcichszą konsolą bezextgenową w historii. Na konsoli Xbox serii X zagrasz w wiele gier poprzedniej generacji i doświadczysz super mocy sprzętu w nowszych tytułach, podczas gdy na konsoli Sony takie funkcje są raczej ograniczone.

Która firma oferuje bardziej przystępne usługi i gry?

W chwili obecnej większość popularnych tytułów czeka na swoją premierę. Firma Microsoft oferuje abonament Xbox Game Pass, w ramach którego można uzyskać dostęp do ponad 100 gier za 49zł miesięcznie. Z drugiej strony firma Sony zachęca do wykupienia płatnej subskrypcji PlayStation Plus za 39zł miesięcznie, dzięki której można losowo uzyskać dostęp do wielu gier ze sklepu, w tym do gier na wyłączność, a także do obfitych zniżek.

Ważnym atutem Microsoftu zawsze były unikalne projekty, ale w ostatnich latach było ich coraz mniej, a ich jakość nie była tak entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność. Wiele produktów firmy jest już dostępnych na innych platformach, a przenoszenie i uzyskiwanie praw wyłączności trwa czasem kilka lat. We wrześniu 2020 roku okazało się, że Microsoft przejął kilka dużych studiów gier, w tym Zenimax/Bethesda, i rozpoczął prace nad nową oryginalną zawartością. Obecnie pod jej zarządem znajdują się aż 23 studia, z których wiele ma ogromną rzeszę fanów wśród graczy PC, i grzechem byłoby nie skorzystać z tak dużego zasobu technologii i talentów. Jeśli nowe gry na konsolę Xbox serii X zostaną odpowiednio dostosowane i zoptymalizowane, będą cieszyć się ogromną popularnością, a firma będzie w przyszłości przynosić zyski.

ps5

Jaką konsolę wybrać?

Różnica 400zł na korzyść PS5 nie jest aż tak istotna przy zakupie sprzętu do gier - konsole firm Sony i Microsoft są w podobnym przedziale cenowym. Pomimo bliskiej rywalizacji, firmy oferują graczom różne funkcje eksploatacyjne.

Firma Sony tworzy wygodny i przyjemny produkt skierowany do przeciętnego użytkownika, w którym wszystko jest przygotowane do wygodnego użytkowania. Z kolei dla Microsoftu priorytetem jest zaspokojenie potrzeb poważnej grupy odbiorców gier: świadczy o tym moc i pojemność pamięci wbudowanej w konsolę. Widać także dążenie do optymalizacji wszystkich innowacyjnych i istotnych projektów zawartych w konsoli Xbox Series X.

Xbox serii X słusznie zdobył tytuł najpotężniejszej konsoli swojej generacji, ale to Ty decydujesz, którą kupić. Xbox Series X jest dobry, ponieważ można na niego dostać gry praktycznie za darmo, podczas gdy konsola Sony zapewnia niesamowitą gamę różnych emocji w nieoczekiwanych fabułach graficznych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz