Najnowsze artykuły

Najtrudniejsze gry wszechczasów

Mówi się, że nie należy bać się trudności, bo są one nieodłączną częścią naszego życia. Ale czy to stwierdzenie odnosi się do gier?...

Czytaj Więcej

Recenzja konsoli Xbox Series X

Nie tak dawno do sprzedaży trafiły pierwsze konsole nowej generacji - Microsoft Xbox Series X i Series S. Po głębszej analizie, w dzisiejszym artykule opowiemy Państwu o najważniejszych cechach konsoli zaczynając od wyglądu, po kontroler, dźwięk, menu oraz prace Xbox'a.

Wygląd zewnętrzny

W zestawie z Series X znajduje się skromny pakiet: gamepad, dwie baterie AA, kabel zasilający, wciąż rzadko spotykany kabel HDMI 2.1 oraz sama konsola. Chcielibyśmy otrzymać długi kabel USB Typu-C do podłączenia gamepada, ale niestety nie ma go w zestawie. Nie ma wątpliwości co do jakości akcesoriów: baterie są od Duracella, kable są grube, ale nie zwrócono uwagi na ich długość. HDMI jest jeszcze w porządku - ma dwa metry - ale kabel sieciowy jest dość krótki - ma tylko 110 cm.

Zewnętrznie konsola jest dokładnie taka, jak na zdjęciach: to radykalny czarny równoległościan. Wszystko jest zmontowane z grubego, gładkiego plastiku o matowym wykończeniu. Chociaż pozostawia odciski palców, nie widać na niej kurzu. Kształt konsoli serii X jest niemal idealny: wyraźne krawędzie, kąty proste i brak skosów. Jedynym klejnotem jest lekko zielonkawy otwór wentylacyjny na górze. Kolor ten jest widoczny tylko pod niewielkim kątem, ponieważ pomalowana jest tylko dolna wewnętrzna część kratki.

xbox series x

Jak słusznie zauważyli niektórzy użytkownicy, konsola wygląda jak mały subwoofer z systemu głośników 2.1. I naszym zdaniem to rozwiązanie jest skuteczne. W nowoczesnym wnętrzu konsola pasuje idealnie i nie zajmuje dużo miejsca. Tak, jest wysoki, 30 cm, ale ma tylko 15 cm szerokości i 15 cm głębokości.

Pod względem mechanicznym przyciski są standardowe: sztywne, szczelne i stosunkowo głośne. Nie trzeba ich jednak często używać.

Dźwięk

Oddzielny blok w Serii X odpowiada również za dźwięk. Główny nacisk w konsoli położono na topowe technologie uznawane powszechnie za liderów - są to Dolby i DTS. Jednak w przyszłości gry będą mogły korzystać z nowej technologii firmy Microsoft, znanej pod nazwą Project Acoustic. Chodzi o to, że procesor może obliczać odbicia dźwięku w czasie rzeczywistym, biorąc pod uwagę wszystkie przeszkody i materiały znajdujące się w scenie. Nie ma jeszcze gier obsługujących tę technologię, ale firma Dolby już nad nią pracuje.

Nawet w przypadku zwykłych słuchawek, HyperX Revolver, pozycjonowanie obiektów jest najwyższej klasy. I to nie tylko w grach. Nawet w menu głównym można usłyszeć, gdzie przesuwał się kursor: w górę, w dół, w lewo, w prawo. W Gears 5 nie ma problemu z ustaleniem, czy dźwięk dobiega z tyłu czy z przodu.

Jest jednak pewien problem: sama konsola nie ma jednego wyjścia głośnikowego. Dźwięk można odtwarzać tylko przez HDMI lub przez gniazdo 3,5 na kontrolerze, co jest szalenie niewygodne. Po pierwsze, głośnik zewnętrzny można podłączyć tylko wtedy, gdy w telewizorze jest taka opcja. Nie są też znane z dobrych kart dźwiękowych. W celu cyfrowego przesyłania dźwięku należy szukać głośników wyposażonych w złącze HDMI. Po drugie, Microsoft całkowicie zapomniał o technologii Bluetooth - co oznacza, że wszystkie zestawy słuchawkowe, soundbary i przenośne głośniki muszą odejść do lamusa.

Kontroler Xbox Series X

W przypadku nowego gamepada, w przeciwieństwie do Sony, Microsoft w ogóle nie zawracał sobie nim głowy. Wersja dołączona do zestawu jest niemal dokładną kopią wersji na konsolę Xbox One, co nie jest ani dobre, ani złe. Po prostu nie jest tak interesująca.

Wszystkie innowacje są trafione w punkt. Firma Microsoft zmieniła na przykład sposób działania drążków analogowych i sztuczek. Poprzednio wysyłały one nowe wartości co 8 ms, a teraz wysyłają je na żądanie gry, co eliminuje losowość. Przez kabel dane są cały czas aktualizowane.

kontroler xbox

ontroler nadal ma wibracje spustu, które nie są wykorzystywane nigdzie indziej, oraz Bluetooth. Ta ostatnia umożliwia podłączenie kontrolera do laptopa lub telefonu/tabletu. Jeśli chodzi o sterowanie, nie zauważyliśmy większych różnic w porównaniu z poprzednią generacją. Drążki są wystarczająco ciasne, by sterować nimi precyzyjnie, a przyciski, niestety, nadal nie mają mechanicznych kliknięć i działają na zasadzie membrany. To prawda, że nowa poprzeczka klika trochę za głośno - nie podobało nam się to.

Rozpoczęcie pracy

Część techniczną uznajmy za zamkniętą; teraz przejdźmy do tego, jak to wszystko działa. Podłączenie i przygotowanie konsoli do pracy jest łatwe. Podłącz przewód zasilający do gniazdka, HDMI do telewizora, naciśnij przycisk start i podłącz kontroler. W tym celu należy nacisnąć przycisk Paruj na konsoli Xbox i na gamepadzie.

Pierwsze pobieranie trwa około trzech minut, a użytkownik jest proszony o wzięcie telefonu i pobranie aplikacji Xbox zamiast korzystania z klawiatury ekranowej. Tak też uczyniliśmy, a na potrzeby eksperymentu postanowiliśmy nie korzystać z dotychczasowego konta, lecz utworzyć nowe.

Sam proces jest mniej więcej prosty i nie powinien sprawić trudności osobom, które nigdy wcześniej nie korzystały z konsoli. Przy pierwszym połączeniu urządzenie wyszukuje hotspot WiFi i łączy z nim telefon. Kolejny krok jest zgodny z instrukcją: należy podać z telefonu komórkowego swoje domowe WiFi, podać hasło i rozpocząć rejestrację.

Menu

Po pierwsze: nic się nie zmieniło od czasów konsoli Xbox One. Owszem, teraz dostępne są animowane tapety, ale ogólnie nie są one ani ciepłe, ani zimne: są tylko dwa markowe motywy z mieniącymi się paskami. Może w przyszłości coś się zmieni.

Ekran główny jest dynamiczny i ciągle się zmienia, jednak jego logika jest mniej więcej zrozumiała i przypomina nieco Android TV. Na pionowej linii znajdują się sekcje: ostatnio uruchomione, moje gry, sklep, Game Pass, wydarzenia, społeczność, przypięte. Do każdej sekcji dołączone są trzy lub cztery karty tematyczne. W przypadku gier są to najnowsze tytuły lub recenzje; w przypadku sklepu są to nowości i różne wyprzedaże. Można dostosować układ, kolejność i liczbę tych zakładek: umożliwiają one nawet wyjście z dowolnej gry w celu uzyskania nowych informacji na jej temat ze społeczności, Twittera lub sklepu.

Nie mamy jednak żadnych wątpliwości co do szybkości reakcji menu. Wszystko naprawdę działa - nawet jeśli gra jest uruchomiona w tle. Trzeba tylko czekać, gdy trzeba pobrać dane z Internetu. Poza tym wydajność jest nienaganna, za co należy podziękować zarówno nowemu procesorowi, jak i dyskowi SSD.

xbox series x

Więcej funkcji

Oprócz prostych zadań związanych z grami, konsola Xbox potrafi o wiele więcej. YouTube, Twitch i wszystkie popularne serwisy streamingowe, są dostępne. Jeśli chodzi o muzykę, dostępny jest serwis Spotify. Oczywiście konsola jest w stanie odtwarzać filmy Blu-ray 4K, a także otwierać praktycznie każdy format wideo z nośników zewnętrznych. I może odtwarzać w dowolnej rozdzielczości, nawet 8K.

Gry

Jednak każdy posiadacz platformy o wiele bardziej martwi się inną kwestią: w co grać? Pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że nie ma żadnych wyłączności dla tej serii. Wszystko, co ukazuje się na konsolę Xbox, ukazuje się również na PC. Co więcej, kupując grę na konsolę, otrzymujesz ją także w wersji dla systemu Windows (jeśli jest dostępna w Microsoft Store).

Po drugie, seria X obsługuje wszystkie gry dostępne na konsolę Xbox One, w tym gry na konsole Xbox 360 i Xbox, ale bez Kinecta. A to jest co najmniej tysiąc projektów. Grafika, zwłaszcza w zupełnie starych tytułach, nie jest rewelacyjna, ale gra działa stabilnie, z dobrymi fps-ami i - jeśli to możliwe - w 4K. Oczywiście nie ma potrzeby kupowania go od nowa.

Po trzecie: next-gen jest dodawany z biegiem czasu. Niektóre starsze gry zostaną zaktualizowane, aby dostosować je do możliwości pudełka. I tak już teraz mogliśmy pobrać Gears 5, Gears Tactics, Forza Horizon 4, Sea of Thieves, Ori and the Will of the Wisps, a wyglądały one niesamowicie.

Po czwarte, Xbox oferuje Game Pass, czyli abonament na gry. W zamian otrzymasz ponad sto gier, w tym wiele wartościowych tytułów, takich jak Doom Eternal, Forza Motorsport 7, Monster Hunter World, Crusader Kings 3 i Gears 5.

Owszem, gry w nich zawarte nie są szczególnie nowe, ale ci, którzy grają od czasu do czasu lub po prostu nie gonią za nowościami, będą zadowoleni.

Zobacz także: Najlepsze gry na Xbox w 2022 roku

xbox series x

Podsumowanie

Nasz werdykt na temat Serii X brzmi: konsola jest fajna, a ci, którzy już ją zamówili, na pewno nie będą żałować. Jedyną rzeczą, która nas w nim dezorientuje, jest niejasne wrażenie, że to jednak komputer PC. Z tymi samymi grami, ale z zablokowanym systemem operacyjnym, bez normalnej karty dźwiękowej, Bluetooth i cenami regionalnymi.

W przeciwnym razie mamy przed sobą idealną maszynę do gier. Konsola jest cicha, wydajna, bardzo szybko reaguje na polecenia użytkownika i pozwala na uruchomienie gry w ciągu 15-20 sekund, zamiast czekać na niekończące się pobieranie. Pozornie bezużyteczna funkcja szybkiego wznawiania również znacząco zmienia sposób postrzegania procesu - zwłaszcza gdy na konsoli grają członkowie rodziny, dzieci, przyjaciele lub koledzy z biura.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz