Najnowsze artykuły

Najtrudniejsze gry wszechczasów

Mówi się, że nie należy bać się trudności, bo są one nieodłączną częścią naszego życia. Ale czy to stwierdzenie odnosi się do gier?...

Czytaj Więcej

Wiedźmin 4: wszystko, co wiemy o tej grze

Gracze są głodni Wiedźmina 4, kolejnego rozdziału kultowej serii. Sprawdźmy, czy i kiedy trafi na półki sklepowe.

Seria Wiedźmin jest niekwestionowanym hitem firmy CD Projekt Red. Gra, oparta na serii powieści polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego, wykroczyła poza świat gier i stała się hitem Netflixa. Jedynym pytaniem, które pojawia się na ustach graczy, jest to, czy i kiedy powstanie kolejna odsłona klasycznej gry RPG: Wiedźmin 4.

Jak na skalę Wiedźmina 3 (główna gra plus ogromna ilość dodatków DLC), wciąż jest mnóstwo zawartości do opanowania. Nie przeszkadza to jednak fanom w zadawaniu pytań. "Co dalej?", choćby po to, by sprawdzić, czy ta legendarna gra może być jeszcze lepsza. Przyjrzyjmy się wszystkim cechom Wiedźmina 4.

wiedźmin

Nowe stanowiska w CD Projekt Red

Jeśli masz ochotę na sezony deweloperskie wydawców AAA i firm deweloperskich, ogłoszenia o pracę mają duże znaczenie. Dlaczego? Cóż, mogą one rzucić światło na to, co czeka wydawcę w przyszłości. Kiedy więc giganci AAA, tacy jak CD Projekt Red, wywieszają tabliczkę "poszukiwana pomoc", ludzie zwracają na to uwagę.

Tak właśnie było, gdy firma CD Projekt Red zamieściła ogłoszenie o poszukiwaniu programisty kamery. Jeśli jednak poszperać nieco głębiej, można zauważyć, że wśród kryteriów jest "doświadczenie w tworzeniu kamer z perspektywy trzeciej osoby w czasie rzeczywistym". Biorąc pod uwagę, że gry z serii Wiedźmin wykorzystują tę perspektywę, w przeciwieństwie do pierwszoosobowego Cyberpunk 2077, wszystko wskazuje na to, że powstanie Wiedźmin 4.

Również w tym obozie prezes CD Projekt Red, Adam Kiczynski, już wcześniej wspominał o kształcie Wiedźmina 4 (lub raczej nie Wiedźmina 4). Powiedział on:

"Pierwsze trzy gry o Wiedźminie były z definicji trylogią, więc nie mogliśmy nazwać następnej gry Wiedźminem 4. Nie oznacza to oczywiście, że opuścimy świat Wiedźmina".

Kiczynski zaznaczył również, że zarysowana została "stosunkowo jasna koncepcja" gry, a produkcja rozpocznie się po premierze Cyberpunk 2077. To, czy gra przyjmie chronologiczną nazwę, czy nie, jest dla fanów jedynie semantyką. Większość ucieszy się z powrotu Wiedźmina w jakiejkolwiek formie.

Wszystko zależy od wiedzy.

Oczywiście, kluczem do statusu ikony serii Wiedźmin jest bogata fabuła, która spaja trylogię w całość. Na początku 2020 roku CD Projekt (spółka-matka dewelopera) i autor Andrzej Sapkowski zakończyli spór o prawa do oryginalnych powieści, co może wskazywać na przyszłą współpracę. W 2017 roku, w wywiadzie dla Eurogamera, Sapkowski jasno wyraził swoje pierwsze opinie na temat szans gry na sukces:

"Zaoferowali mi procent od swoich zysków. Powiedziałem: Nie, nie będzie żadnych zysków - dajcie mi natychmiast wszystkie moje pieniądze![...] Kto mógł przewidzieć ich sukces? Nie mógłbym."

Niestety.

Jak już wszyscy wiemy, przygody Geralta rzeczywiście się udały. Skłoniło to Sapkowskiego do złożenia pozwu o utracone korzyści, na co CD Projekt nie przystał. Według doniesień portalu GamesIndustry.biz, udało się osiągnąć kompromis: zarząd (według CD Projekt) zamierzał "...dołożyć wszelkich starań, aby rozwiązać ten spór pokojowo. Jeśli cokolwiek wskazuje na chęć kontynuowania współpracy w przyszłości, to z pewnością jest to właśnie to.

Sprawdź też: Najtrudniejsze gry wszechczasów

Co dalej?

Choć wszystko wskazuje na to, że gra istnieje, to nadal znajduje się na rozdrożu. Trylogia Wiedźmina dobiegła końca, więc perspektywa bezpośredniego sequela wydaje się bardzo odległa. Zamiast tego, gra może mieć szansę na kontynuację z nowym bohaterem i, kto wie, może zapoczątkować własną trylogię.

Projekt Golden Necker

Chociaż nie jest to gra Wiedźmin 4, pojawiły się informacje, że CD Projekt Red pracuje obecnie nad spin-offem cieszącej się ogromnym powodzeniem gry Gwent: Wiedźmińska Gra Karciana. Według serwisu IGN, gra będzie bardziej nastawiona na rozgrywkę jednoosobową niż pierwowzór. Gwent to gra, która stała się popularna w niektórych kręgach graczy.

I choć gra Project Gold Necker raczej nie zadowoli fanów w ten sam sposób, to może sprawić, że oczekiwanie na Wiedźmina 4 będzie nieco mniej bolesne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz