Najnowsze artykuły

Najtrudniejsze gry wszechczasów

Mówi się, że nie należy bać się trudności, bo są one nieodłączną częścią naszego życia. Ale czy to stwierdzenie odnosi się do gier?...

Czytaj Więcej

Nubia RedMagic 5S recenzja: diament w szorstkości

Nubia, spółka zależna ZTE, wraca do sceny smartfonów do gier dzięki RedMagic 5S. Wyposażony w chipset Snapdragon 865, wyświetlacz AMOLED 144 Hz, 12 GB pamięci RAM, pamięć UFS 3.1, 64-megapikselowy moduł potrójnej kamery, wyzwalacze haptyczne i potworną baterię 4.500 mAh, to potężna bestia, która sprzedaje za mniej niż 600 euro.

Ocena

Dobry

 • ✓ W pełni funkcjonalna konstrukcja do gier
 • Zestaw chipsetowy 865
 • ✓ Żywotność baterii stałej
 • Piękny ekran o częstotliwości 144 Hz AMOLOWANY
 • ✓ Przydatny tryb przyspieszania gry
 • ✓ Dobra kontrola temperatury
 • ✓Relatywnie przyzwoita cena

Zły

 • ✕Geared tylko w kierunku gier hazardowych
 • ✕Poor wydajność kamery
 • ✕Poor RedMagic UI 3.0 Interfejs
 • ✕The przyciski i akcesoria nie są zbyt ergonomiczne

Dla kogo jest Nubia RedMagic 5S?

Wymieniłem niezwykle imponującą kartę specyfikacji dla RedMagic 5S w ramach wprowadzenia do tego przeglądu. Na papierze smartfon ten jest bezpośrednim konkurentem dla Asus ROG Phone 3, który jest dla mnie najbardziej udanym smartfonem do gier na rynku w 2020 roku.

Oprócz jednej rzeczy: ROG Phone 3 sprzedaje się za około 1999 euro. RedMagic 5S oferuje o wiele więcej bangów za ciężko zarobione pieniądze. Podstawowy model, czyli 8 GB pamięci RAM/128 GB, jest dostępny w Europie od 2 września w cenie 579 EUR. Dla tych, którzy chcą czegoś, co pakuje więcej dziurkacza, jest 12GB RAM/256GB model pamięci masowej, który będzie dostępny w sprzedaży detalicznej za 649 € za pop.

W tym punkcie cenowym trudno znaleźć coś lepszego lub nawet lepszego pod względem specyfikacji technicznych, chyba że spojrzymy na Realme i jego X50 Pro, który sam w sobie posiada dość obszerne specyfikacje. Poza tym, jak już wielokrotnie wyjaśniałem, cały sens dzisiejszego smartfonu do gier ma być na tyle wszechstronny, aby przemawiać do ogółu społeczeństwa, a nie tylko do społeczności graczy.

W skrócie, musi być w stanie służyć jako codzienny sterownik i nie polegać całkowicie jako urządzenie do gier, który nie jest jeszcze silnym i atrakcyjnym czynnikiem do zakupu. ROG Phone 3 bardzo dobrze udało się osiągnąć taki kompromis. Nie mogę jednak powiedzieć tego samego o RedMagicu 5S, ponieważ nadal cierpi on na te same problemy z optymalizacją interfejsu, co jego starszy brat, RedMagic 5G.

To co podoba mi się w Nubia RedMagic 5S...

Ekran AMOLED 144 Hz

Wcale nie jestem fanem ostatniej mody na patrzenie w dół na zakrzywione ekrany. Muszę jednak powiedzieć, że wybór płaskiego ekranu AMOLED dla RedMagic 5S całkiem dobrze spełnia swoją rolę, jeśli chodzi o sesje gier z tą właśnie słuchawką.

Wyświetlacz o przekątnej 6,65 cala nie "cierpi" na żadne nacięcia ani dziurki po dziurkaczu. Zamiast tego utrzymuje szeroką ramkę w górnej części, aby pomieścić przednią kamerę, zapewniając, że zanurzenie podczas gry pozostaje nienaruszone. Podbródek jest również dość widoczny, ale jeśli jesteś przyzwyczajony do podłączania klipsa na kontroler po bokach smartphone'a (w trybie poziomym), zrozumiesz, dlaczego jest to doskonały wybór projektu.

Istnieje również kwestia częstotliwości odświeżania 144 Hz, gdzie jeśli kiedykolwiek próbowałeś ekran powyżej 60 Hz, już wiesz, że w grze doświadczenie i podczas nawigacji jest coraz bardziej płynne doświadczenie z wyższą częstotliwością odświeżania. To nie jest coś, co jest wyraźnie zauważalne na pierwszy rzut oka, ale po spędzeniu trochę czasu z nim, przyzwyczaisz się do maślanej gładkości.

Wyświetlacz RedMagic 5S posiada również częstotliwość próbkowania dotykowego 240 Hz. Oznacza to, że za każdym razem, gdy dotkniesz ekranu, będzie on rejestrował to dotknięcie 240 razy na sekundę, nawet przy najmniejszym dotknięciu palcami. W codziennym użytkowaniu jest to niemożliwe do zmierzenia, ale w rzeczywistości Twoje działania będą dużo bardziej czułe i dokładne.

Kiedy przełączyłem się z RedMagic 5S na Galaxy Z Fold 2 (recenzja wkrótce), poczułem, że moja czułość na dotyk w Call of Duty Mobile spadła o 50%, ponieważ reakcja na dotyk w grze była "wolniejsza".

Jedyną wadą tego doskonałego wyświetlacza jest jego skłonność do refleksji, która okazała się być dość wysoka, zwłaszcza gdy używam go na zewnątrz lub pod bezpośrednim światłem słonecznym. Powiesz mi jednak, że jako poważny gracz jesteś o wiele szczęśliwszy, gdy spędzasz czas w ciemnym pokoju i żyjesz z diety pizzy i napojów gazowanych. Po co trudzić się wychodzeniem na zewnątrz i wystawianiem się na działanie promieni słonecznych? Jest to dokładnie taka myśl, z którą (niestety) mogę się utożsamiać.

Przedstawienie Snapdragona 865

Logicznie rzecz biorąc, RedMagic przewyższa wiele innych smartfonów dzięki chipsetowi Snapdragon 865. Nie dostaliśmy podkręconej wersji Snapdragon 865+, ale smartfon radzi sobie dość dobrze na graficznym benchmarku w porównaniu z ROG Phone 3 firmy Asus, który jest wyposażony w podkręcony chipset Snapdragon 865+.

Nie miałem żadnych problemów, jeśli chodzi o płynność w żadnej z gier, w które grałem w tej recenzji. Od tytułów FPS, takich jak Call of Duty Mobile, po gry przygodowe, takie jak Sky: Children of the Light do gier massively multiplayer, takich jak Eve Echoes. Najbardziej głodne zasobów tytuły zostały uruchomione z domyślnymi opcjami graficznymi ustawionymi na maksimum i wszystkie działały bez żadnych problemów.

Porównanie benchmarków Nubia RedMagic 5S:

  REDMAGIC 5S ASUS ROG PHONE 3 OPPO FIND X2 PRO ONEPLUS 8 PRO
Ujęcie 3D Mark Sling Shot Extreme ES 3.1 7736 7724 7814 7122
3D Ujęcie Vulkana 7052 7079 6261 6613
Ujęcie 3D Zawieszki do znakowania ES 3.0 9687 9833 8854 8864
Geekbench 5 (Single / Multi) 902/3232 977 / 3324 910 / 3295 887/ 3313
PassMark Memory 27.442 28.568 35.423 27.118
Dysk PassMark 88.322 124.077 71.327 50.083

Z myślą o grach na smartphone'ach RedMagic 5S oferuje tryby zwiększające wydajność i prawdziwie wszechstronny zakres opcji dostosowywania za pośrednictwem menu Game Boost. Aby to zrobić, wystarczy przesunąć mały czerwony przełącznik w lewym górnym rogu smartfonu i już można iść.

Zostaniesz wtedy bezpośrednio wysłany do opcji Game Boost. Wiem, że to brzmi naprawdę głupio, ale ten gadżet z czerwonym przyciskiem Men in Black w stylu ma na mnie swój wpływ. Game Boost działa jako hub i podwaja się jako wyrzutnia dla twoich gier, pozwalając ci dostosować szereg funkcji, takich jak prędkość wewnętrznego wentylatora, częstotliwość odświeżania ekranu, czy nawet przypisywanie przycisków wyzwalających.

Wyzwalacze są czysto haptyczne, ale ich czułość jest niezwykle dokładna dzięki dotykowemu próbkowaniu z częstotliwością 320 Hz. Game Boost oferuje również inne opcje, które są naprawdę fajne, chociaż wątpię, że są one w stanie być funkcje, które pomogą Ci klincz transakcji.

Na przykład, można aktywować tryb pomocy w celowaniu, który na stałe wyświetla wizjer na ekranie. Jest on tak przydatny w większości tytułów FPS, że może mi wyglądać na oszustwo. Ale nie zamierzam na to narzekać.

Oprócz śledzenia i ustawiania procesora i innych zegarów, menu Game Boost oferuje również funkcję cyfrowego wellness, która śledzi czas gry. W zależności od statystyk czasu gry, smartfon może sugerować zrobienie sobie przerwy. Jest to nieco odrażająca koncepcja dla każdego szanującego się gracza, ale rodzice na pewno pokochają tę opcję, ponieważ "cyfrowa niańka" pomaga utrzymać kontrolę nad czasem gry na tym urządzeniu.

Jak zobaczymy poniżej, RedMagic 5S nie jest cudem oprogramowania, ale Game Boost jest jego najbardziej interesującą i najbardziej udaną funkcją oprogramowania.

Jego solidna żywotność baterii

Bateria o pojemności 4500 mAh wytrzymała częstotliwość odświeżania 144Hz i intensywne użytkowanie, które umożliwiło mi uruchomienie RedMagic 5S. PC Mark benchmark, że NextPit używa faktycznie symuluje intensywne wykorzystanie, jeśli nie nieco realistyczny scenariusz, smartfon trwał do 10 godzin przed spadkiem poniżej 20% żywotność baterii pozostał - wszystko to z częstotliwością odświeżania 144 Hz.

Użyłem słuchawki z wyświetlaczem działającym z częstotliwością odświeżania 60 Hz, a to pozwoliło RedMagic 5S trwać ponad 12 godzin przy użyciu tego samego benchmarku. Dla praktycznego, codziennego użytku, to powinno łatwo trwać półtora dnia na jedną opłatę, nawet jeśli robisz używać go do aktywnych sesji gier.

Biorąc pod uwagę średnio 4 lub 5 godzin czasu ekranowego dziennie, nigdy nie musiałem podłączać go pod koniec dnia. Z drugiej strony, szybkie ładowanie pozostawia trochę do życzenia. 18-watowy adapter do ładowania (50-watowy jest przeznaczony wyłącznie na rynek chiński) pozwala naładować go od 20% do 100% czasu pracy na baterii w ciągu nieco więcej niż jednej godziny (1 godzina 16 minut).

Obudowa, która pozostaje chłodna w dotyku

To jest druga wielka siła RedMagic 5S: kontrola temperatury. System chłodzenia w tym modelu to "wersja 4.0", jak nazywa to Nubia. Wewnętrzny wentylator, rurka chłodząca i materiały grafitowe są nadal częścią zestawu, tak jak w RedMagicu 5G, ale z tyłu urządzenia znajduje się nowa srebrna płytka, która ułatwi wymianę ciepła podczas korzystania z urządzenia Ice Dock (gloryfikowana nazwa dla zewnętrznego wentylatora).

Więcej o tym urządzeniu powiem Ci poniżej, ale powinieneś wiedzieć, że nie jest ono wcale zbyt przydatne. Folia miedziana, która znajduje się pod tylną płytą smartfona, została powiększona, a płyta tylna jest teraz wykonana ze szkła z odrobiną metalu pod spodem. To sprawia, że czuje się ona i brzmi nieco inaczej niż standardowa szklana płyta tylna.

Nie zdemontowałem smartfonu, aby upewnić się, że system chłodzenia jest obecny w reklamie. Nie mam też narzędzi do mierzenia temperatury smartfonu podczas jego użytkowania. Ale ogólnie rzecz biorąc, nigdy nie czułem, że jest przegrzany, ponieważ pozostał chłodny w dotyku, nawet po kilku kolejnych godzinach gry.

Tam, gdzie niektóre smartfony przechodzą przez termiczne dławienie, co wiąże się z celowym spowalnianiem wydajności w celu ograniczenia przegrzania, byłem w stanie naprawdę "nadużywać" RedMagic 5S, nie mając go złamać potu.

Jest to po prostu jeden z najbardziej efektywnych smartfonów, jeśli chodzi o pracę w niskiej temperaturze.

Co mi się nie podobało w Nubia RedMagic 5S...

Jego niezrozumiała ergonomia

Nie mam tu na myśli projektu ze srebrnym tyłem z jedwabnymi wzorami i wieloma agresywnymi kształtami, które są ozdobione diodami LED, co jest dość dyskretne, ale niesie ze sobą bardzo silne konotacje z grami, które mogą spodobać się niektórym użytkownikom. Nie mówię też o ogólnym uchwycie smartfonu, który jest całkiem niezły.

Smartfon ma pewien styl do niego - osobowość, jeśli chcesz. Mówię o więcej niż wątpliwych wyborach dotyczących umiejscowienia przycisków i ilości akcesoriów, które po odłączeniu od RedMagic 5S, nie są najlepszymi rzeczami do oglądania. Zacznijmy jednak od tego, co najgorsze: przycisków.

Przycisk zasilania znajduje się pod pokrętłem głośności podczas trzymania urządzenia w trybie portretowym, co jest typowe dla innych smartfonów, ale jest szczególnie irytujące podczas korzystania z RedMagic 5S. Przycisk ten nie tylko przeszkadza w podłączeniu "klipsów" do kontrolera PS4 lub Xbox One, ale także blokuje smartfon podczas próby podłączenia "Ice Dock", zewnętrznego wentylatora - z powodu niepotrzebnego nacisku na niego.

A ten wentylator "Ice Dock", porozmawiajmy o tym. Nie tylko wątpię w jego przydatność w zakresie chłodzenia, ale również uważam go za bardzo irytujący po podłączeniu do smartphone'a.

Trzeba go podłączyć do portu USB-C smartphone'a, a odbywa się to za pomocą dość dziwnego mechanizmu, który opiera się na krótkim pasku łączącym wentylator ze smartphone'em. Ale nie martw się, wentylator ma również wejście USB-C, więc nadal można naładować smartfon jednocześnie, jeśli sok jest wyczerpany.

Irytujące jest to, że zajmuje zbyt dużo miejsca z tyłu RedMagic 5S. Tak, mam duże palce i ręce, które pochodzą z epoki Cro-Magnona, ale nawet dla normalnego człowieka wątpię, by ergonomia była optymalna. Wolałbym port na dolnej, lewej krawędzi smartfona, jak w ROG Phone 3 i z cieńszym wentylatorem. Co więcej, sam smartfon już wykonuje przyzwoitą pracę, zachowując przy tym chłód, gdy jest wciśnięty do granic możliwości, więc czy akcesorium do wentylatora jest naprawdę wszystkim, czego potrzeba?

Interfejs RedMagic UI 3.0

Kiedy otrzymałem RedMagic 5S na sesję recenzyjną, producent ostrzegł mnie, że nakładka na oprogramowanie nie jest wersją ostateczną. W kilku recenzjach, z którymi zetknąłem się dla tego smartphone'a, przeczytałem krytykę dotyczącą płynności interfejsu, problemów z launcherem, szuflady aplikacji, która się nie otwiera, lub co gorsza - aplikacji, które się zatrzymują.

Osobiście, nigdy nie spotkałem się z takimi problemami. Nawigacja jest dość płynna, a interfejs nakładki RedMagic UI 3.0 jest zbliżony do podstawowej wersji Androida, tak jak wiele innych telefonów. Chociaż nie jest wizualnie błyskotliwy, to ma kilka przydatnych funkcji.

Muszę przyznać, że tryb obraz-w-obrazie, tryb okienny, zarządzanie wentylacją wewnętrzną, dostosowywanie wygaszacza ekranu, czy opcja "zawsze na wyświetlaczu" są dość przydatne. Zauważyłem jednak, że tryb okienny jest niekompatybilny z większością aplikacji, z których korzystam na co dzień (Chrome, Gmail, Twitter, itp.).

A interfejs najwyraźniej nie jest tak gładki jak na innych statkach flagowych, które przeglądałem w przeszłości, pomimo bardzo lekkiej nakładki. Czytnik linii papilarnych jest dość powolny w reakcji i ogólnie nie bardzo dokładne.

Myślę, że wszystkie te codzienne funkcje wydajności mocno kontrastują z naprawdę udanym trybem Game Boost, który sprawia, że interfejs użytkownika RedMagic może skorzystać z ćwiczenia optymalizacji. Kiedy to piszę, nadal mam poprawkę bezpieczeństwa June, która jest daleka od uspokojenia.

Kolejną cechą, którą należy wziąć pod uwagę jest neo-AI. System będzie się uczył z twojego zachowania i wzorca użytkowania, polegając na redystrybucji zasobów systemowych w celu szybszego uruchamiania najczęściej rozgrywanych gier. Neo AI śledzi również rzadko używane aplikacje i zamraża je, lub inaczej mówiąc, zawiesza wszystkie procesy dla tych aplikacji w celu oszczędzania energii.

Jego moduł kamery jest mierny

Jest to wyraźnie nie zabójcza funkcja smartphone gier, a RedMagic 5S potwierdza trend. Główna kamera używa 64 MP czujnik, który ma apertura f/1,8. Sam czujnik jest 1/1,72" i 0,8µm pikseli.

Istnieje również czujnik ultraszerokokątny 8 MP i czujnik 2 MP makro (który jest praktycznie bezużyteczny). Jeśli chodzi o aparat fotograficzny selfie, to jest to pojedynczy czujnik 8 MP o przysłonie f/2,0.

I ogólnie rzecz biorąc, renderowanie zdjęć nie jest naprawdę dobre. W świetle dziennym i w dobrych warunkach oświetleniowych, na zdjęciach brakuje szczegółów i ostrości. Dynamiczne zarządzanie zasięgiem pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza przy przełączaniu z jednego czujnika na drugi.

Widoczne są wyraźne różnice w ekspozycji pomiędzy zdjęciami szerokokątnymi i ultraszerokokątnymi. Co dziwne, trzeba przejść przez tryb "Pro", aby skorzystać z trybu ultraszerokokątnego, który jest całkowicie nieintuicyjny.

RedMagic 5S nie posiada dedykowanego teleobiektywu. Zoom 3x, 5x i 10x jest czysto cyfrowy i uzyskuje się go poprzez przycięcie środka zdjęcia wykonanego matrycą 64 MP. Powoduje to nieuchronnie znaczną degradację obrazu i pozwala dostrzec mnóstwo szumów, które zagłuszają szczegóły obrazu.

W nocy RedMagic nie oświetla dostatecznie sceny. W rezultacie otrzymujemy zdjęcia, które są trudne w obsłudze, a dedykowany tryb nocny nie jest w stanie ograniczyć szumów. Scena jest bardziej widoczna, ale psuje ją obecność cyfrowego musu i oprogramowania wygładzającego, które rozkłada piksele z jednego końca na drugi.

W końcu nie udało mi się sprawić, aby tryb portretowy działał dobrze. Czułem, że wszystkie zdjęcia wyszły bez rozmycia tła. Albo efekt był zbyt subtelny dla moich uszkodzonych oczu z godzin spędzonych przed ekranem, albo z zabawy lub pracy, albo po prostu nie działał tak, jak oczekiwano.

W każdym razie, jest to absolutna katastrofa dla RedMagic 5S, jeśli chodzi o wykonywanie zdjęć.

Wniosek

Jeśli szukasz niedrogiego okrętu flagowego, który sprzedaje się za mniej niż 600 euro, to oczywiście istnieją lepsze alternatywy. Chodzi mi o to, że istnieją smartfony w tej samej cenie, o podobnych specyfikacjach, ale oferujące o wiele pełniejsze i bardziej zrównoważone doświadczenia użytkownika. Mam na myśli Realme X50 Pro lub Poco F2 Pro Xiaomi (którego nasi redaktorzy jeszcze nie otrzymali).

Ale nie jest to oczywiście rynek, na który Nubia, spółka zależna ZTE, jest ukierunkowana za pomocą RedMagic 5S. Ten smartfon w pełni zakłada, że rynek smartfonów do gier jest opłacalny i jest to segment, który firma zdecydowała się wrzucić swój los z i zaspokoić. Pod względem wydajności i dostosowania do potrzeb klienta, jest to sukces.

RedMagic jest również o 300 € tańszy od liderów rynku gier, takich jak ROG Phone 3 (€999) czy BlackShark 3 Pro (€899).

Z drugiej strony, tam gdzie ROG Phone 3 osiągnął pewną równowagę, ponieważ sprytnie łączy w sobie funkcje gier i smartfonów konsumenckich, aby zadowolić bardziej swobodnych graczy, którzy chcą bardziej zrównoważonego produktu, RedMagic 5S zaklinował się w bardzo wąskim korytarzu bez żadnego pomieszczenia do wigglifikacji - czyli gier mobilnych.

Jeśli więc gra jest Twoim głównym priorytetem lub nawet jest bliska wyłączności, jeśli chodzi o smartphone'a, to RedMagic 5S jest dobrym wyborem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz