Najnowsze artykuły

Najtrudniejsze gry wszechczasów

Mówi się, że nie należy bać się trudności, bo są one nieodłączną częścią naszego życia. Ale czy to stwierdzenie odnosi się do gier?...

Czytaj Więcej

Tytuł: Dynaudio. Legendarna marka w świecie audio

Duńska firma Dynaudio, która w zeszłym roku obchodziła 40-lecie istnienia, jest chyba jedną z najsłynniejszych w branży audiofilskiej. W połowie lat 70-tych. Gerhard Richter, Meir Mordechai i Eyvind Skaning założyli firmę RMS, nazwaną od pierwszych liter ich imion. Firma zajmowała się produkcją głośników, a zakład produkcyjny znajdował się w Izraelu. Mordechai miał pakiet kontrolny, a kilka lat później wykupił ich udziały od Richtera i Skaninga i zmienił nazwę swojej firmy na Mordechai Electronics, w skrócie Morel.

Historia marki Dynaudio

Nie zastanawiając się dwa razy, Richter i Skaning założyli firmę Dynaudio, a wkrótce dołączył do nich Wilfried Ehrenholz. Stąd bierze się oczywiste podobieństwo konstrukcyjne między kolumnami Morel i Dynaudio. Pierwsza seria kolumn Dynaudio, wydana w roku powstania firmy, była już wyposażona we własne głośniki wysokotonowe D28 w konstrukcji tubowej, ale także z głośnikami niskotonowymi norweskiej firmy SEAS. 40 lat temu ukazał się legendarny już Model 100, w którym zadebiutował autorski głośnik niskotonowy Dynaudio, z polimerową membraną z dodatkiem talku, zewnętrzną cewką drgającą z drutem aluminiowym i egzotyczną konstrukcją akustyczną.

W 1983 roku wypuszczono model Consequence, całkowicie arcydzieło, w jednej ze swoich modyfikacji, który jest produkowany do dziś. W 1986 roku pojawia się chyba najpopularniejsza seria Dynaudio, Contour, dzięki której renoma firmy rozprzestrzenia się na cały świat. Rok później firmę opuszcza Eyvind Skaning, a trzy lata później zakłada także firmę Audio Technology, obecnie znaną z głośników, które również są podobne w konstrukcji do Dynaudio.

głośniki

Akustyka półki Dynaudio LYD-7

W 1989 roku firma Dynaudio wprowadziła na rynek monitor studyjny bliskiego pola, dwudrożny model półkowy Crafft z głośnikiem wysokotonowym Esotar T330D, którego jedną z cech jest krótkotrwałe przeciążenie do 2 kW. Niemal w tym samym czasie powstała firma Dynaudio Acoustics, której profilem są monitory studyjne opracowane we współpracy z Andym Munro, w szczególności seria M. W 1991 roku rozpoczęła się produkcja kolejnej, przełomowej serii – Confidence, chyba najbardziej rozpoznawalnej po charakterystycznym designie przedniego panelu, a trzy lata później, po 14-letniej współpracy z Volvo, zaprezentowano model C70 Coupe wyposażony w pierwszy na świecie system dźwiękowy Dolby Surround z głośnikami Dynaudio. Dział car audio okazuje się niemal najbardziej dochodowym biznesem. W 1999 roku TC Electronic została dystrybutorem Dynaudio Acoustics, a 3 lata później wraz z nimi wypuszczona została nowa seria monitorów Air, z przełączanymi wzmacniaczami i procesorami TC.

AC

40-lecie firmy uświetniło wypuszczenie na rynek głośników podstawkowych Special Forty, nowej serii głośników do zabudowy. Zgodnie ze światowymi trendami zapowiedziano też pierwszą bezprzewodową serię multiroom Music , w zupełnie unikalnym wykończeniu wzorniczym, ale jednocześnie z klasycznym dźwiękiem Dynaudio i najnowocześniejszą funkcjonalnością, w tym adaptacją do pomieszczenia odsłuchowego za pomocą procesora i autorskiej aplikacji na urządzenia mobilne.

Duńska firma Dynaudio projektuje i produkuje też potężne pasywne i aktywne głośniki high-endowe. Zespół badawczo-rozwojowy Dynaudio stosuje własne projekty przy doborze materiałów, procesach produkcyjnych i dopasowywaniu komponentów. Pierwszymi kolumnami Dynaudio, które pojawiły się w 1977 i 1978 roku, były modele z serii P. Według Wilfreda Ehrenholza, właściciela i jednego z założycieli Dynaudio, wysoko wykwalifikowani fachowcy zrozumieli, że dostarczanie na rynek wysokiej jakości głośników jest możliwe tylko poprzez produkcję własnych głośników. Pierwsze kolumny Dynaudio, wbrew obiegowym opiniom, udowodniły, że liniowość pasma przenoszenia nie jest jedynym parametrem wyróżniającym dobry system głośnikowy. Równie ważne okazały się charakterystyki czasowe i dynamiczne.

Kolejnym przełomem technologicznym jest seria głośników Dynaudio Compound. Zastosowano tu drugi wewnętrzny głośnik niskotonowy i variovent do projektowania akustycznego. Szafka z okleiną z naturalnego drewna, wykonana we własnej fabryce Dynaudio w duńskim mieście Urhoy, wyróżniała się wyrafinowaniem i wyjątkowością. W 1989 roku Dynaudio zaprezentowało niezwykły projekt badawczy: głośniki kompaktowe. Special One. Ta sama koncepcja, plus ulepszone przetworniki, była sercem legendarnego głośnika Contour 1.3 SE, który wkrótce stał się punktem odniesienia i do dziś pozostaje synonimem idealnych high-endowych głośników do montażu w racku. Seria Contour stała się jedną z najbardziej udanych serii audiofilskich.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz